Vanilyalı Dondurma

vanilyalı dondurma tarifi

Kendi dondurmanızı yapmak, yemek harika bir duygu. Bağımlılık yapıyor diyebilirim. En azından bende gösterdiği etki bu.

Vanilya çubuğu yerine vanilin de kullanabilirsiniz  ama vanilya çubuğunu şiddetle tavsiye ediyorum. Muhteşem kokusu ve aromasıyla dondurmaya inanılmaz bir lezzet verdi.

vanilyalı dondurma nasıl yapılır

Vanilya çubuğu kullanmak biraz masraflı. Ancak kullandığımız vanilinlerin sentetik olduğunu düşününce vanilya çubuğu daha cazip bir hale geliyor. Fiyatı 5- 10 lira arasında değişiyormuş. Ben Eminönünde bir baharatçıdan 5 liraya aldım.

Dondurma veya tatlılarda vanilya çubuğu kullanıldığını  içindeki siyah tohumlardan anlayabilirsiniz.

Kap olarak çelik yayvan bir kap kullanmanızı tavsiye ederim. Daha çabuk ve eşit soğuduğu için dondurma çok daha güzel oluyor. Bu sıcak günlerde Maraş dondurması kıvamında sert, mis kokulu dondurmanızı kağıt helva arasına koyarak afiyetle yiyebilirsiniz.

Malzemeler:

  • 1 litre süt ( ben günlük süt kullandım)
  • 1 yada 1,5 su bardağı toz şeker (damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz)
  • 1 tatlı kaşığı salep
  • 1 tatlı kaşığı buğday nişastası
  • 1 adet vanilya çubuğu

Vanilyalı Dondurma Tarifi:

  1. Şekerden 2 tatlı kaşığı bir kaseye alın. Nişasta ve salebi de ekleyip karıştırın. Sütten 1 su bardağı ayırıp salepli karışımın üstüne döküp pürüzsüz hale gelene kadar karıştırın.
  2. Kalan süt ve şekeri tencereye alın. Vanilya çubuğunu ortadan ikiye kesin. Siyah tohumlarını bıçakla iyice sıyırın. Tohumları çubukla beraber sütün içine atın.Kaynamaya başlayınca kaynayan sütten salepli karışımın üstüne 1-2 kepçe döküp ılıştırın. Ilıyan salepli karışımı karıştırarak süte ilave edin. Arada savurarak karıştırarak yarım saat kadar kaynatın.
  3. Altını kapattıktan sonra vanilya çubuğunu çıkarın, ılıyana kadar 5 dakika ara ile karıştırın. Oda sıcaklığına geldiğinde derin dondurucuya alın.
  4. 1 saat ara ile derin dondurucudan çıkarıp mikserle çırpın. Mikserle çırpılamayacak kadar katılaştığında kaşıkla döverek karıştırmaya devam edin. Kaşıkla karıştırılamayacak kıvama geldiğinde vanilyalı dondurmanız servise hazırdır.

Yorumlar

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar İlgini Çeker Mi? rastgele tarifler...

Food Menu
Food is home to 5,000+ of the web's best branded recipes! We cover everything. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aliquam dictum nisl quis libero adipiscin!