Şeker Hamurlu Kurabiye-Funda Ablak

şeker hamurlu kurabiye

2. hafta 6. yarışmacı

Malzemeler:

Kurabiye için ;

  • 1 paket margarin(oda ısısında)
  • 250 gram pudra şekeri
  • 1 çay bardağından biraz az toz şeker
  • 2 yumurta (oda ısısında)
  • 1 tatlı kaşığı yada 1 tüp dr oetker limon aroması
  • alabildiği kadar un.

Kaplama için:

  • bal
  • istenilen renklerde şeker hamuru, sulu boya fırçası ve biraz su.

 

Önce pudra şekeri,toz şeker ve yağ iyice karıştırılır sonra yumurta eklenir yine karıştırılır, sonra diğer malzemeler eklenip ele yarışmayan pürüzsüz bir hamur oluncaya kadar yoğurulup poşet yada streç film ile kurumamasi için kaplanarak yarım saat 45 dakika buzdolabında dinlendirilir. Dinlenen hamur un serpilmiş tezgahta açılır istenilen kalıplar ile kesilir, yağlanmış tepsiye dizilir tekrar buzdolabına dinlenmeye bırakılır o esnada fırını açıp ısınmasını sağlayabilirsiniz çünkü hamurun soğuk olması fırının ısınmış olması yumurta ve yağın oda ısısında olması püf noktalarımız kurabiyelerimizin küçülmemesi veya büyümemesi açısından.

Kurabiyeleri fırına koyuyoruz hemen 15 dakikada filan pişiyorlar. Sonra onları soğumaya bırakıyoruz. Soğuyunca şeker hamurları ile süsleme kısmına geçiyoruz. şeker hamurları ile süslemek tamamen kendi hayal gücünüze kalıyor.Ben resimdeki gibi süsledim. Burada bilinmesi gereken şeker hamurunu elimizde yumuşattıktan sonra nişasta serpilmiş tezgahta açmak sonra kendi kurabiye kalıbı ile kesip kurabiyeye bal sürdükten sonra yapıştırmak.  Üzerine yine gıda kalemi,şekerleme,çikolata ile şekil verebilirsiniz ben gıda kalemi ve harf kalıplar,harf kaseler kullandım yine burada bilmeniz gereken şeker hamuru üstüne yapıştıracağınız harfleri fırça yardımı ile su sürerek yapıştırmak burada bal kullanmıyoruz balı sadece kurabiye ile hamur arasında kullanıyoruz.

Ben yaptıktan sonra poşet ve kurdela ile süsleyip hediye ettim bunları sizde bebek doğumlarında,doğum günleri,nisan,kına gecesi gibi etkinliklerinizde,sevgililer gününde paketleyip sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. bu arada sıcağa dayanıklı olmuyor bunlar buzdolabında saklayın.

buraya hakkında yazısı gelecek

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.