Bu güzel tarif ve değerli bilgiler kayınpederim Yusuf Yaşar’ın Amerika’da profesyonel aşçılık yapan üniversiteden arkadaşı Arif Köknar’ a ait. Tarif çok ayrıntılı ve güzel anlatılmıştı. Yapımı oldukça kolay oldu bu açıdan. Künefe yapmanın en uğraştıran kısmı kadayıfların küçük parçalara ayrılmasını sağlamak ve sıkıştırma işlemi oldu benim için. Anlaşılır ve ayrıntılı bir anlatımı olduğu için sadece  görüşlerimi ekleyerek Arif beyin cümleleriyle yazdım tarifi. Tarif ve değerli bilgileri  için Arif Köknar’ a , vesile olan babama  çok teşekkür ederim…

Künefe tepsilerini Eminönünden aldık. Mısır çarşısının yanında mutfak eşyaları satan dükkanlarda bulunuyor. Peyniri bulmak biraz güç sorduğumuz peynirciler Aksaray Horhorda kebapçıların olduğu semtteki Öz Antakya gıda pazarını tarif ettiler. Oradan aldık. Antakyadan günlük geliyormuş peynir. Alternatif olarak dil peyniri kullanmayı tavsiye eden peynirciler de oldu. Ancak tarifi aslına uygun yapabilmek için Antakya peyniri kullandım ben.

Malzemeler:

 • 300 gr taze kadayıf
 • 150 gr tuzsuz tereyağı
 • 200 gr künefe peyniri (antakya peyniri)
 • 10 cm çapında 4 künefe tepsisi
 • Çekilmiş antep fıstığı
 • Kaymak yada dondurma

Şerbeti;

 • 2 su bardağı toz şeker
 • 2 su bardağı su
 • 1/6 dilim limon
 • çay kaşığının ucuyla çok az  tarçın

Künefe Tarifi:

 1. Şerbeti için şeker ve suyu tencerede eritin. Tarçın ilave ederek ocağa koyun. Kabarıp kaynamaya başlarken bir limonu altıya bölüp bir parçasını içine atın. Ocaktan indirip soğumaya bırakın.
 2. Tereyağını oda sıcaklığında bir saat bekletin. Taze kadayıf yumağını elinizle koparmak suretiyle kırın. (bıçak kullanmak çok tavsiye edilmiyor.) Kısa parçalara ayrılsın.
 3. Tereyağıyla tepsileri kenarlarıyla birlikte iyice yağlayın. Kalan tereyağını küçük parçalara bölerek kadayıfın üstüne koyun. Didikleyerek yağın kadayıflara dağılmasını ve kadayıfların minik parçalara bölünmesini sağlayın.
 4. Kadayıfı yarısını eşit bir şekilde 4 tepsiye paylaştırın elinizle iyice bastırarak kadayıfları sıkıştırın, tepsiye yerleştirin. Künefe peynirini rendeleyin yada ufalayın tepsilerin kenarına çok yaklaşmayacak şekilde yayın. (peynirin yanıp yapışmaması için tepsinin kenarlarına yaklaştırmıyoruz.) Üstlerine kalan kadayıfı yayın elinizle iyice bastırarak yerleştirin.
 5. Yarım saat buzdolabında bekletin. Yağın donmasıyla daha kolay olan elle bastıma işlemini yaparak kadayıfın daha sıkı ve güzel görünmesini sağlayın.
 6. Isıtılmış 300 derece fırının  (ben 250 derecede yaptım fırınımın maximim sıcaklığı) orta gözüne üstlerini aliminyum folyo yada yağlı kağıtla kapatarak koyun. (ben yağlı kağıt tercih ettim daha sağlıklı olduğu için) 15 dakika pişirin 15 dakika sonra kağıtları alarak 5-10 dakika üstlerinin kızarması için bekletin. Tepsileri fırından çıkarın soğuk şerbeti üstlerini bürüyecek şekilde dokuyun. 3 dk bekledikten sonra büyük bir tabağa ters çevirerek yada kendi tabaklarıyla üstlerine kaymak ve çekilmiş antep fıstığı koyarak servis edin.

Not:Tatlılarınızın üstünü plastik strechle kapatarak buzdolabında 3-4 gün dondurucuda 6 ay saklayabilirsiniz. Dndurucuda sakladığınızda pişirmeden önce oda ısısında yada mikrodalga fırında çözülmesini bekleyip öyle fırına veriyoruz.

buraya hakkında yazısı gelecek

5 Comments

 1. Felix Aquilly Reply

  Yapmak isterdim ama malzemelei Pariste bulmak imkansiz.! Tarifinizi saklayip Tûrkiye dônûsûmde orda deniyecegim, Merci..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.