Zerde (Konya)

zerde tarifi

Zerde Konya düğünlerinin ara tatlısıdır. Ara tatlısı diyorum çünkü ana tatlısı irmik helvasıdır. Zerde pilavla birlikte gelir etrafında çember oluşturulup aynı kaptan yenen sofralara…

Bu tarif ismini şimdi hatırlamadığım bir Konya yemekleri kitabından. Bazı değişiklikler yaptım sadece. Tadı ve pirinci çok fazla geldiği için biraz azalttım ben. Bu tarif düğünlerdeki zerde’ den biraz faklı. Düğünlerdeki zerdelerde safran ve zerdeçal kullanılmıyor rengi şeffaf beyaz oluyor. Sebebi tahminlerimce safranın çok pahalı olmasından kaynaklanıyor.

Safran 1 gr’ lik minik kutularda 7,5 tl ye satılıyor. Bu tarif için kutunun yarısını kullandım. Dilerseniz safran ve zerdeçal kullanmadan yada sadece zerdeçal kullanarak yapabilirsiniz.

Kimi pilavla karıştırıp yer kimi pilavdan sonra. Konyanın çok güzel bir geleneğidir düğün pilavları. Sabah 9-12 arasında yenir. Bayanlar ve erkekler ayrı sofralara oturur. Davetsiz misafirlere de kapısı açıktır pilavların. Hatta düğün sahipleri davetsiz misafirler için birkaç masa fazladan hesaplarlar. Halk arasında pilav dökmek denir menüsü yoğurt çorbası, kavurmalı pilav, bamya çorbası, zerde- pilav, hoşaf, irmik helvası olan düğün yemeklerine.

Sabahın kör bir vaktinde gidilen bu düğün yemeklerinden Konyadayken çok haz etmesemde şimdi özlemle anıyorum aynı kaptan yemek yenen kadın ve çocuk seslerinin birbirine karıştığı düğün pilavlarını.

Bir gün düşerse yolunuz Konya’ ya Düğün pilavı yemeden dönmeyin. Bir pazar günü uzun araba kuyruklarının olduğu kalabalığı takip edin Türk bayrağını gördüğünüz yere girin bir selam yeter…

Malzemeler:

 • 1 litre su
 • 3/4 su bardağı pirinç
 • 1,5-2 su bardağı toz şeker (damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz)
 • 0,5 gr safran
 • Yarım tatlı kaşığı zerdeçal
 • Yarım yemek kaşığı nişasta
 • Yarım su bardağı gül suyu
 • Yarım kahve fincanı kuş üzümü
 • Yarım kahve fincanı çam fıstığı
 • Nar taneleri yada kiraz şekerlemesi

Zerde Tarifi:

 1. Safran ve zerdeçalı bir kaseye alın. üstüne gül suyunu döküp karıştırın.
 2. Pirinci yıkayıp 1 litre suyla birlikte tencereye alın. Hafif ateşte pirinçler yumuşayana kadar haşlayın. Pirinçler pişince şekeri ilave edin kısık ateşte 15 dakika daha pişirmeye devam edin.
 3. Yarım kahve fincanı suyla nişastayı açın. Tatlıya ilave edin. Koyulaşmaya başlayınca gül suyuyla ıslattığınız safran ve zerdeçalı safranın tanelerini süzerek tencereye ekleyin. Bir taşım daha kaynatıp ocaktan alın. Tencerenin kapağını kapatıp gül suyu kokusunun sinmesi için 10-15 dakika dinlendirin. Ilıkken kaselere bölüp soğutun. Kuş üzümü, çam fıstığı ve doğranmış kiraz taneleriyle süsleyin.


buraya hakkında yazısı gelecek

2 Comments

 1. Hatice Güzel Reply

  Elimdeki osmanlı yemeklerini anlatan kitaplarını karıştırdım. Uzunca zaman önce mısır çarşısından aldığım safranı zerde yapmak için birde internete bakayım dedim neler var neler yok. Senin tarifine rast geldim okudum. O kadar güzel ve içten anlatmışsın ki Konya ya gidip bir düğün bulup oturup düğün pilavı yiyesim geldi. Ellerine sağlık…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.